The Wavell School

The Wavell School Specialist Technology College

  • Phone icon01252 341256
  • Mail icon
We Care to Challenge

Year 10 Director of Students

Mrs Smith

 Pastoral Assistant: Mrs Nicol

 Tutor Groups

 10S Miss Sitarski

C2.4

 10T Mr Greaves

A3.3

 10U Mrs Kerrison

A3.4

 10V Mrs Nicol

Sc5

 10W Miss Winter

C2.3

 10X Mrs Philips

C2.2

10Y Mr Aslett

Sc7

 10Z Ms Harris

B1.4

 

 

Quick Links:

       Learning Links

       Year 10 Letters

       Options

       Canteen Menu

       Weekly Bulletin

       House news

       Clubs

       Curriculum

 

Your 'Top 4' Prefects for 2019-20

Head Prefect - Isabelle Dunn
Head Prefect - Charlie Gibbs
Deputy Head Prefect - Lily Kendall
Deputy Head Prefect - Lily Roberts

Your voice matters!

If you ever have any ideas or suggestions to make the Wavell an even better school in which to learn, please speak to any of the Prefects.

list Prefect Body 2019-20


 

Year 10


You will find links to Year10 news and information on this page.

 Latest Year 10 News... 

MONDAY 23rd SEPTEMBER

Final 2018-19 Year 9 Housepoint Totals

Winning Tutor Group: 9V

Year 9 Sports Day Results

Girls: Mistral  Boys: Mistral Overall: Mistral

Year 9 Rewards Assembly July 2019

Tutor Awards

9S - Louie Gardner

9T - Kacper Machnicki

9U - Isabella Kitcher

9V - Aidan Kearsey

9W - Erissa Myrtollari

9X - Coco Mundy

9Y - Elliot Gardiner

9Z - Tia Pound

DS Award

Heather Williamson

We now have two specially trained Year 10 students as  'New Arrival Ambassadors' to help students who join the School mid-year to settle in as quickly as possible. Our current Ambassadors are:

Diya KC and Ilaiasa Ratukula

 

  Our Achievers 2018-19

July 2019

Congratulations to Hannah who came 1st in the National Synchro Final in Glasgow!

June 2019

Congratualtions to Katie Booth who has passed Grade 5 French Horn!

 

Maths Challenge Results

Silver Award: Katie Booth, William Phippen

Katie was also Best in Year and and qualified to take part in the European Grey Kangaroo on 21st March for which she received a Certificate of Qualification

Bronze Award: Hannah Coppock, Olivia Dettmar, Oscar Donaldson, Jasper Hewitt, Ciaran Johnson, Diya KC, Ellis Plumridge-Baker, Pratap Sunawar, Charlotte Wallis, Heather Williamson

April 2019

Bethan Godfrey has passed her Grade 6 Flute. Well done Bethan!

Sam Robinson has been selected for the U14 GB Ice Hockey Team. A fantastic achievement Sam!

March 2019

Joe Sparkes has been selected to play in the National Cadet Table Tennis league. This is an amazing achievement and fully deserved.

December 2018

Well done to ‘The Wavell A Team’ consisting of Year 9 students Ffion, Max, Louie and Kacper who came 2nd in the Rushmoor & Hart Coding Challenge.

 

October 2018

Congratulations to 

Nick Quinn, Jasper Hewitt, Arthur Payne and Sudarshan Gurung for passing their Spoken Japanese  Exam.

 

 

If you achieve something special this year please let your Tutor, Mrs Smith or Mrs Coombes know so that we can celebrate it!

 


 Year 10 Housepoint Rewards